Stowarzyszenie kraju umożliwi organizacjom i osobom indywidualnym pełne uczestnictwo w Działaniach Marie Skłodowskiej-Curie. Od dnia 1 stycznia 2024 r. Wielka Brytania stanie się krajem stowarzyszonym w ramach programu „Horyzont Europa”, w tym w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie” (MSCA). Organizacje z siedzibą w Wielkiej Brytanii będą mogły uczestniczyć w programie w charakterze beneficjentów na takich samych warunkach, jak organizacje z siedzibą w Unii Europejskiej i krajach już stowarzyszonych w programie „Horyzont Europa”. Obejmuje to następujące programy w ramach Działań „Maria Skłodowska-Curie”:
- Postdoctoral Fellowships
- Doctoral Networks
- Staff Exchanges
- Co-funding of regional, national and international doctoral and postdoctoral programmes (COFUND)
- MSCA and Citizens, including the European Researchers’ Night
- Other coordination and support actions
Naukowcy z Wielkiej Brytanii będą nadal mogli uczestniczyć w programie, który jest otwarty dla czołowych badaczy z całego świata. W ramach poprzedniego programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” Wielka Brytania była jednym z krajów osiągających najlepsze wyniki w części programu „Doskonała nauka”, który obejmował MSCA.
Organizacje z siedzibą w Wielkiej Brytanii:
- wzięły udział w 31% projektów MSCA
- stanowiło to 15% wszystkich udziałów w MSCA
- otrzymały one 1,16 miliarda euro w latach 2014–2020 w ramach MSCA przyciągnęły prawie 67 000 badaczy
W dniu 4 grudnia 2024 r. Specjalny Komitet UE–Wielka Brytania ds. Uczestnictwa w programach unijnych przyjął porozumienie polityczne w sprawie stowarzyszenia Wielkiej Brytanii z programem „Horyzont Europa” i komponentem programu Copernicus programu kosmicznego. Stowarzyszenie Wielkiej Brytanii w programie „Horyzont Europa” pogłębi stosunki UE z Wielką Brytanią w zakresie badań naukowych i innowacji, zrzeszając społeczności badawcze w celu stawienia czoła globalnym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu, transformacja cyfrowa i zdrowie. Protokół o stowarzyszeniu przyjęty przez Komitet stanowi integralną część umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Wielka Brytania będzie wpłacać do budżetu UE średnio około 2,43 miliarda euro rocznie za swój udział w programie „Horyzont Europa” i około 154 miliony euro za udział w programie Copernicus.