W październiku 2023 wraz z Centrum Kształcenia Podyplomowego UMED rozpoczeliśmy nowy projekt programu Erasmus+ Alliances for Innovation z łącznym budżetem przekraczającym 1,2 mln €. Celem projektu o akronimie TEAMCARE (an inTerprofessional EuropeAn curriculuM for health and social Care staff: developing a speciAlist in personalized useR-centered carE in the community) jest zwiększenie responsywności systemów opieki społecznej i zdrowotnej w obliczu wyzwań społecznych związanych ze starzeniem się populacji w Europie. Konsorcjum projektowe obejmuje partnerów z 6 krajów UE (Irlandia, Włochy, Grecja, Polska, Belgia, Austria).
Szacuje się, że do roku 2070 aż 30% ludności w Europie będzie miało 65 lat i więcej. Sektor opieki społecznej i zdrowotnej stanowi obecnie 10% ogólnej liczby zatrudnienia w UE, jednak przewidywania wskazują na wzrost o ponad 830 000 nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych 10 lat. W tym kontekście wieloprofesjonalne zespoły oceniające potrzeby użytkowników i kształtujące świadczenia socjalne i zdrowotne skoncentrowane na użytkownikach stały się priorytetem na szczeblu UE.
Projekt TEAMCARE ma na celu dostosowanie kompetencji profesjonalistów opieki zdrowotnej do obecnych wyzwań społeczeństwa, koncentrując się na istniejącym rozwarstwieniu umiejętności charakteryzującym osoby pracujące w wieloprofesjonalnych zespołach, a umiejętnościami, które faktycznie są wymagane przez sektor publiczny (takich jak umiejętności transwersalne, miękkie i cyfrowe), co umożliwi wsparcie i tworzenie bardziej zrównoważonych systemów opartych na świadczeniach społecznych.
Głównym oczekiwanym rezultatem projektu będzie stworzenie europejskiego programu nauczania pt. „Specjalista ds. zespołów interprofesjonalnych opartych na społeczności (CBIT) w opiece skoncentrowanej na osobach/pacjentach”, opartego na zintegrowanym zestawie kompetencji i zaopatrzonego w wytyczne dotyczące właściwej implementacji w różnych krajach.
Program nauczania będzie wielodyscyplinarny, interprofesjonalny, bazujący na głównych standardach europejskiego szkolenia zawodowego (VET). Zostanie on przetestowany poprzez przeprowadzenie 4 kursów pilotowych w szkołach wyższych w 4 różnych krajach (w tym na Uniwersyteie Medycznym w Łodzi), co pozwoli na ocenę elastyczności programu nauczania.
„Już w 2026 roku, Uniwersytet Medyczny w Łodzi zaoferuje bezpłatne studia podyplomowe, stanowiące część projektu TEAMCARE. Będzie to okazja do rozwoju kompetencji kadry profesjonalistów opieki społecznej i zdrowotnej w regionie, a tym samym wsparcie systemu koordynowanej opieki pacjentocentrycznej.”
– dr Ewelina Łojewska, koordynator projektu TEAMCARE
Opracowana zostanie również zintegrowana platforma wspierająca formalne i nieformalne uczenie się specjalistów opieki zdrowotnej. Przewiduje się dostarczenie zaleceń oraz planu działania skierowanego do decydentów, a także wdrożenie strategii skalowania projektu.