W dniach 23-24 czerwca 2023 odbyło się oficjalne rozpoczęcie trzyletniego projektu Co-CAPTAIN (HORIZON-MISS-2022-CANCER-01 CO ): Profilaktyka nowotworów wśród osób z problemami zdrowia psychicznego: współadaptacja i wdrażanie modelu „PATIENT NAVIGATION” na poziomie profilaktyki pierwotnej.
Liderem projektu jest Uniwersytet Medyczny w Wiedniu. Konsorcjum składa się z 14 partnerów, w tym pięciu partnerów badawczych, trzech organów publicznych, dwóch organizacji pozarządowych, dwóch międzynarodowych sieci non-profit oraz jednego przedstawiciela biznesu. Partnerzy CO-CAPTAIN zostali wybrani, aby zapewnić kompetencje naukowe, praktyczne, społeczne i techniczne, co przyczyni się do opracowania kompleksowych badań, podejść i protokołów związanych z profilaktyką nowotworów oraz tworzeniem i rozwijaniem koordynacji opieki zdrowotnej.
Polskim realizatorem projektu jest zespół Zakładu Rehabilitacji Psychospołecznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i prowadzony pod kierunkiem dr hab. n. o zdrowiu Magdalena Wrzesińska, prof. UM., kierownik Zakładu Rehabilitacji Psychospołecznej.
Opis projektu
Szacuje się, że w Unii Europejskiej około 84 milionów osób zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Pomimo, że problemy te mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania indywidulanego i społecznego, często przyćmiewają wyzwania związane ze zdrowiem fizycznym, w tym występowanie nowotworów, które stanowią drugą najczęstszą przyczynę śmierci po samobójstwach w tej grupie.
Ponadto osoby z problemami zdrowia psychicznego mają ograniczony dostęp do wysokiej jakości usług profilaktycznych oraz często pomijane są w różnych badaniach. Istnieje zatem pilna potrzeba rozwijania współpracy, aby gromadzić dane pozwalające na ocenę wpływu wdrożenia interwencji pierwotnej profilaktyki raka w tej populacji.
Cele projektu
CO-CAPTAIN koncentruje się na poprawie koordynacji i ciągłości opieki poprzez wdrożenie tzw. Patient Navigation Model w usługach zdrowia psychicznego. Projekt zakłada współpracę z kluczowymi interesariuszami, w tym pacjentami, opiekunami, członkami zespołu opieki zdrowotnej, przedstawicielami organizacji pozarządowych i menadżerami usług medycznych
Głównymi celami projektu są: identyfikacja i analiza potencjalnych ułatwień i krytycznych barier dla procesu wdrażania pierwotnej profilaktyki nowotworowej w grupie osób z problemami zdrowia psychicznego oraz rozwijanie przyszłych strategii rozpowszechniania i wykorzystywania rozwiązań systemowych przy użyciu podejścia opartego na metodach mieszanych wspieranych przez ramy koncepcyjne CFIR i RE-AIM.
Efekty projektu
Efektem projektu CO-CAPTAIN ma być stworzenie i wdrożenie szeroko zakrojonego pilotażowego programu pierwotnej profilaktyki nowotworowej w grupie osób z problemami zdrowia psychicznego w różnych systemach opieki zdrowotnej w Europie oraz stworzenie planu transformacji polityki zdrowotnej w tym obszarze.
Partnerzy:
Partnerzy
– Medizinische Universitaet Wien (MUW)
– Servicio de Salud del Principado de Asturias (SESPA/CSPA)
– Kveloce – Senior Europa S.L. (KVC)
– Civil Law Non-Profit Organization of Preventive Environmental and Occupational Medicine (PROLEPSIS)
– Universitat Politecnica De Valencia (UPV)
– Stichting International Foundation for Integrated Care (IFIC)
– Medical University of Lodz (LODZ)
– General Directorate of Social Services. Council of Family, Youth and Social Policy. Community of Madrid (DGSS)
– Servicio Madrileño de Salud (SERMAS)
– Fundación para la Investigación e Innovación Biosanitaria de Atención Primaria (FIIBAP)
– Mental Health Europe – Sante Mentale Europe (MHE)
– University College Dublin (UCD)
– National Rehabilitation Hospital (NRH) – Affiliated entity to UCD, art 8.
– Research Institute “Costas Stefanis”, University Mental Health Neurosciences and Precision Medicine (EPIPSI)