30 sierpnia 2022

Wizyta zagranicznych gości z projektu Erasmus+ „Awake Mind, Absolve Future”

W dniach 23 – 25.08.2022 roku, w ramach projektu Erasmus+ Awake Mind, Absolve Future, prowadzonego przez Dział Projektów Międzynarodowych, pod merytorycznym kierownictwem dr Anny Lipert, Uniwersytet Medyczny gościł badaczy z Hiszpanii, Grecji, Słowenii i Turcji.

W trakcie pobytu zagraniczni goście projektu zostali zapoznani ze strategią uniwersytetu dotyczącą zrównoważonego rozwoju, brali udział w warsztatach oraz dyskusjach dotyczących klimatu i ochrony środowiska. W szczególności rozważany był wpływ zmian środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, co stanowiło wstęp do dyskusji o możliwościach współpracy międzynarodowej w zakresie tworzenia rozwiązań wspierających zdrowie w obliczu zmian klimatu i środowiska na podstawie strategii EcoUMED. Goście wzięli także udział w warsztatach dotyczących medycznego wykorzystania roślin oraz zostali zapoznani z koncepcją zero-waste.

Po wizycie w nowoczesnym budynku MOLecoLAB, która przebiegła w towarzystwie m.in. Pawła Zawieji, Zastępcy Kanclerza ds. Organizacji i Rozwoju oraz Tomasza Jasińskiego, Koordynatora ds. Zrównoważonego Rozwoju, uczestnicy mieli możliwość zaproponowania swoich pomysłów na usprawnienie i ulepszenie przestrzeni publicznej wprowadzając do niej ekologiczne rozwiązania. MOLecoLAB korzysta ze źródeł odnawialnej energii między innymi poprzez wykorzystywanie energii słonecznej, wiatrowej czy korzystanie z gruntowego wymiennika ciepłą. Dbanie o niemarnowanie zasobów przejawia się poprzez zbieranie deszczówki czy izolację cieplną budynku. Inteligentne rozwiązania zapobiegające przegrzanie budynku czy miejsca parkingowe przewidziane dla samochodów elektrycznych to kolejne z energooszczędnych rozwiązań stosowanych przez MOLecoLAB.

Wizyta w MediHUB, odbyła się pod znakiem integracji środowiska naukowego, biznesowego, a także środowiska międzynarodowego uczelni. Po zakończonych warsztatach i walidowaniu swoich innowacyjnych pomysłów, uczestnicy projektu wspólnie przygotowali grilla ze zdrowych produktów: „International Healthy Barbecque”.

Działania podjęte w trakcie projektu wspierają uniwersytet, jako instytucję przywiązującą znaczą wagę do celów zrównoważonego rozwoju ONZ, dbającą o środowisko i wprowadzającą ekologiczne rozwiązania oraz utrzymującą i pielęgnującą międzynarodowe kontakty.

Spacer śladem zrównoważonych inwestycji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Warsztaty „Sponge Cities – cele zrównoważonego rozwoju ONZ” z uczestnikami projektu
Zwiedzanie kompleksu Centrum Kliniczno – Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Zielony Dach kompleksu MolECOlab
Stacja rowerowa UMED z panelami fotowoltaicznymi
Filtrujące krany EcoUMED
Parkingi uniwersytetu z miejscami do ładowania samochodów elektrycznych
Integracja w Centrum Transferu Innowacji i Technologii
Zdrowy grill, zagraniczni goście i zielone otoczenie uniwersytetu