Tytuł projektu:

Establishment of sustainable structures for the deployment of innovations, transfer of technologies, and knowledge in health care systems in CE based on OI 2.0 principles.

Dane projektu

Program: Interreg Central Europe
Akronim: Health Labs4Value
Okres realizacji: 01/03/2023‒28/02/2026
Wartość projektu: 2 190 000 EUR
Wartość projektu: 226 800,00 EUR

Opis projektu:

Starzenie się społeczeństwa wraz ze wzrostem liczby chorób przewlekłych powodują nadmierne obciążenie systemu opieki zdrowia w Centralnej Europie. Systemów opieki zdrowotnej nie można w nieskończoność rozbudowywać, aby sprostać rosnącym potrzebom popytu. Wyzwaniem są alarmujące dane dotyczące niewłaściwej opieki, ograniczonych i marnowanych zasobach, jak te opisane w raporcie OECD pt. „Marnotrawstwo wydatków na zdrowie” (2017) i zorganizowanym panelu ekspertów przez KE w dniu 26 czerwca 2019 r.
6 partnerów projektówych zajmujących się nauką i 5 organizacji opieki zdrowotnej wspierane przez organy polityki zdrowotnej w krajach takich jak: Austria, Niemcy, Czechy, Węgry, Polska i Słowenia łączą siły, aby znaleźć rozwiązanie. Inni interesariusze w łańcuchu wartości opieki zdrowotnej (dostawcy nowych rozwiązań: MŚP i start-upy i pacjenci/użytkownicy końcowi) zostaną zaangażowani w projekt i odniosą korzyści z niego. Aby wprowadzić zmianę, konieczne jest wspólne zrozumienie wszystkich podmiotów ekosystemu zdrowia. Rozwiązanie polega na skutecznym przekazywaniu nowo współtworzonych i zorientowanych na wartość i pacjenta technologii i innowacyjnych rozwiązań do organizacji opieki zdrowotnej, jak to zostało z sukcesem wdrożone w USA, Holandii, Europie Północnej i Wielkiej Brytanii.
Jako narzędzie skutecznego rozwoju innowacji, zostanie utworzone 5 Living Labów w 5 ekosystemach opieki zdrowotnej, przyczyniających się do realizacji celów RIS3. Podstawą zmian są 2 wspólnie opracowane rozwiązania: Metodologia Living Lab i System oparty na wartościach, udoskonalony dzięki doświadczeniu pilotażowemu. Zaawansowane narzędzia OI 2.0 zostaną wykorzystane w ramach procesu rozwoju. Przyjęta wiedza i praktyczne doświadczenie pobudzą wzajemną i korzystną współpracę wszystkich wyżej wymienionych podmiotów ekosystemu zdrowia w całym łańcuchu wartości. 5 regionalnych żywych laboratoriów wspólnie utworzy transnarodową sieć wymiany wiedzy i założy długoterminową współpracę poza projektem. Wiedza i zasady projektu (żywe laboratoria i wartość/opieka zdrowotna oparta na pacjencie) zostaną zakotwiczone we wspólnej strategii ponadnarodowej i planach działań terytorialnych.


Osoby realizujące projekt:

dr hab. Anna Lipert, prof UM

dr Ewelina Łojewska

Łukasz Łukawski